Maistas Ispanijoje – ko verta paragauti
Jei keliaujate po šalį, vertai žinoti ir vietos patiekalus bei kai kurias tradicijas. Ispanai laikosi papročio nepusryčiauti namie.
Prie stalo nepriita kalbėti apie karą, koridą ir diktatoriaus Fransisko Franko valdymo laikotarpį.
Ispanijoje daugiausia visoje Europoje kavinių ir barų. Čia veikia 350 000 maitinimo ir pasilinksminimo įstaigų.
Ispanai mėgsta pavalgyti. Jei norite pagirti virėją, tiesiog paprašyti daugiau maisto. Populiariausi vietiniai patiekalai šalta sriuba gaspačio, tortilijos kiaušinienė ir užkandėlės – tapos. Pats garsiausias produktas, tai chamonas – rūkytas kumpis, parduodamas atskirose parduotuvėlėse. Nors jis nepigus, tačiau paragauti tikrai verta.
Vienas mėgiamiausių ispanų produktų tai tai sūdyta kiaulienos išpjove, kuri gaminama pagal specialią technologiją. Nors šį maistą galima supainioti su chamonu, tačiau jie skirtingi.
Ekspertai tikina, kad vienas iš geriausių chamonų tai „negra“ – vytinta kiaulės koja. Jam naudojamos juodųjų šnipuotųjų, specialios Iberijos pusiasalio veislės, nesutinkamos niekur kitur, kojos. Kriuksės 8 mėnesius šeria ąžuolo gilėmis. Sūdyta mėsa pusę metų vytinama specialiose kamerose ir vėliau pernešama į kitą patalpą bręsti. Maždaug po metų, kai chamonas jau būna padengtas grybeliu, jis patiekiamas ant stalo.
Kai anksti ryte užkandžiausite vietinėje kavinėje, nepamirškite, kad būtent ispanai į Europą iš Amerikos atgabeno tokius augalus kaip pomidorai, bulvės, avokadai, kakava, tabakas. Beje, tai vienintelė Europos šalis, kurioje auga bananai.
Pavyzdžiui karčiuosius apelsinus arabai į Ispaniją atgabeno tik XI a. Tuo metu tai buvo vaistažolės, tačiau jos taip patiko vietiniams, kad šiandien tai nacionalinis vaisius. Jie auginami milžiniškais kiekiais. Ispanija didžiausia apelsinų eksportuotoja pasaulyje. Valencijoje kultūra užima tokius žemės plotus, kad regioną kartais net vadina „apelsinine šalies širdimi“. Net kurortinė Kosta del Asar pakrantė kartais vadinama „žydinčių apelsinų krantu“.
Pagal tradiciją vestuvių dieną jaunosios nuometas puošiamas apelsinmedžio žiedais, kuris čia kažkodėl dar vadinamas „kinišku obuoliu“.