Korida


Sunku rasti žmogų, kuris nebūtų girdėjęs apie koridą, nacionalinį ispanų sportą. Tauta susiskirsčiusi į dvi grupes – vienį šį kruviną sportą dievina, kiti nekenčia. Abejingų praktiškai nėra.

Tai gana pavojingas užsiėmimas ir toli gražu ne visos koridos matadorui baigiasi laimingai. Čia vienas iš tokių atvejų.

Pačioje šalyje korida laikoma ne tiek sportu, kiek specifiniu kultūriniu reiškiniu ir tuo pačiu viena iš populiariausių pramogų. Beveik visuose didesniuose miestuose pastatytos specialios arenos, kuriose matadorai kovoja su buliais.

Tiesą sakant, mūsų dienomis daugėja žmonių, kurie piktinasi šiuo gan barbarišku reginiu. Nors turistai draugiškai pildo stadionus, kad galėtų žiūrėti, kaip žmogus laimi prieš galingus jaučius, tačiau pasibaigus reginiui dauguma sau pažadu antrą kartą nebepirkti bilieto. Reginys ne toks estetiškas ir malonus akiai, kaip galėjo susidaryti įspūdis skaitant Ernesto Hemingvėjaus romanus.

Kai kurie ispanai taip pat siūlo atsisakyti šio istorinio sporto, atkeliavusio dar iš senovės Romos laikų. Katalonijoje ir Kanarų salose koridos nerengiamos.

Visgi korida tai teatro, baleto ir gerų futbolo rungtynių mišinys. Azarto ir kraują kaitinančio adrenalino čia apstu. Pasirodymo metu kiekvienas jo dalyvis turi savo užduotį. Matadoras žino, kad jei jis nenukaus buliaus, žus pats. Šis neišvengiamos mirties, kai iš arenos gali išeiti tik vienas iš kovotojų, šešėlis ir kaitina žiūrovų kraują.

Ernestas Hemingvėjus sakė: „Korida rengiama ne dėl turistų ir ne dėl ispanų, bet dėl ispanų. Kiekvienas mėginimas uždrausti šį reginį vien tam, kad nesipiktintų užsieniečiai įsiūtins vietinius. Ispanai tauta, kuri niekada neleis, kad jai kas nors diktuotų savo valią.“

Jūs galite dievinti arba nekęsti žmogaus ir gyvūno kautynių, tačiau šiandien tai tiesiog neatsiejama Ispanijos dalis.

Pati korida kaip reiškinys užgimė Rondos mieste (Andalūzija). Istorikai tikina, kad ją sukūrė čia gyvenusi Romero šeima. Rugsėjo pradžioje būtent Rondoje rengiamas didžiulis festivalis, kuris atkuria pirmąsias kovas, vykusias beveik prieš tris šimtus metų.

Rondoje ir didžiausia Ispanijoje arena, pastatyta dar 1785 m. Jos diametras 66 metrai.

Comments are closed.