Įdomūs faktai apie Ispaniją
Kelionės į Ispaniją vienos populiariausių visoje Europoje. Kuo žmones traukia ši įvairialypė valstybė? Ispanija įdomi ne tik kultūros paminklais ir lankytinomis vietomis. Čia gyvuoja senos tradicijos, o atskiri regionai vienas nuo kito skiriasi kaip diena ir naktis.
Pateikiame įdomius faktus, kurie rengiantis kelionei ir poilsiui Ispanijoje gali būti naudingi. Kuo daugiau žinai apie kraštą, tuo jame maloniau būti.
Ispanija pati kalnuočiausia Europos valstybė, o jos sostinė Madridas geografiškai viena „aukščiausių“ Senojo Žemyno sostinių. Beje, miestas įsikūręs tiksliai šalies centre.
Ispanija turi valdų ir už Europos ribų. Tai Kanarų salos ir du miestai Afrikoje – Sueta ir Melilja.
Ispanijoje gyvena apie 46 milijonai žmonių. 95 % piliečių praktikuojantys katalikai. Nepaisant įsitikinų, tai pakankamai liberali valstybė. Pavyzdžiui, čia įteisintos tos pačios lyties asmenų santuokos.
Ispanija saulėta šalis. Vidutiniškai per metus čia 280 saulėtų dienų. Nors turistams tai patinka, tačiau vietiniams ūkininkams nuolat tenka kovoti su sausros padariniais.
Ispanijoje yra ir vienintelė Europoje Tabernaso dykuma. Ji driekiasi Andalūzijoje, Almerijos provincijoje. Tuo pačiu tai pati sausiausia šalies vieta.
Ispanijoje visoje ES daugiausia paplūdimių – 200. Pakrantės ilgis 4964 kilometrai. Tai viena iš priežasčių, kodėl į čia miniomis traukia poilsiautojai.
Santa Marija de la Sede katedra Sevilijoje pati didžiausia pasaulyje. Ji pastatyta 1402-1519 m. Bažnyčios ilgis 126,2 m, plotis 82,6 m., o skliauto aukštis 30,5 m.
Malagoje stovi ir pati mažiausia pasaulio bažnyčia. Tai Santa Izabel Ungrija in Kolomares maldos namai. Jos vidaus plotas tik 1,96 kvadratinio metro.
Kordoboje 10 amžiuje pirmą kartą Europoje įrengti gatvės žibintai. Juos savo klestėjimo laikotarpiu pastatė miestą valdę arabų karaliai.
Kadisas, Andalūzijos vakaruose esantis miestas, vienas seniausių Europos miestų. Istorikai ištyrė, kad dar 1110 m. pr. Kr. čia buvo finikiniečių gyvenvietė.
Didžiausias Europoje golfo klubas yra šalia Kosta del Sol ir vadinamas Santa Klara. Šiame regione didžiausia ir pačių golfo laukų koncentracija. Jų čia 40. Dėl to Kosta del Sol kartais vadinamas Kosta del Golf (Costa del Golf).
Nepaisant sunkmečio Ispanijos ekonomika 9 ES. O bankų sistema vertinama kaip viena stabiliausių.
Populiariausias šalies sportas futbolas, prilygstantis religijai. 2010 m. šalis tapo pasaulio futbolo čempione. Kitos mėgiamos sporto šakos – tenisas ir golfas.
Ispanijos armija profesionali. Šauktinių kariuomenė panaikinta 2001 m.
Ispanija trečia pasaulyje pagal vyno gamybos apimtis. Juos raugia visuose regionuose ir vadina pagal išpilstymo vietą. Daugiau šio gėrimo parduoda tik Prancūzija ir Italija.
Šalyje išspaudžiama 44% viso pasaulyje pagamino alyvuogių aliejaus.
Nors Ispanijoje daug laukinių gyvūnų, tačiau daugiausia šikšnosparnių, kurie net tapo Valencijos simboliu.
Jei kavinėje užsisakysite karšto šokolado, jus gali nustebinti, kad jis bus tirštas kaip košė. Tiesiog tai vietos skoninių savybių ypatybės.
Visos šeimos duoną perka kiekvieną rytą.
Ispanijoje sunku rasti kukurūzų paplotėlių. Tiesiog jie populiarūs ir žaibiškai išperkami.
Visi regionai skiriasi vienas nuo kito. Tradicijos, virtuvė, kartais ir kalba nepanašūs į naudojamus gretimoje provincijoje.
Baskų kalba nepriskiriama nė vienai kitai žinomai kalbinei grupei. Antrojo pasaulinio karo metais amerikiečių ryšininkai šią kalbą naudojo šifruoti slaptiems pranešimams.
Vienas iš populiariausių žodžio „Ispanija“ kilmės paaiškinimų – finikietiškai tai reiškia „triušių šalis“.
El Kaminito del Rei (El Caminito del Rey) pats pavojingiausias pasaulio pėsčiųjų takas. Kitas kelio pavadinimas Mažoji karališkoji perėja (The King’s little pathway). Jis įrengtas El Chorro tarpeklyje netoli Alora kaimelio (populiariame poilsio regione Malagoje).
Jau 15 metų Ispanija viena iš lyderių persodinant donorų organus. Kiekvienas gimęs šalies pilietis iš karto įtraukiamas į donorų sąrašą. 90% ispanų palaiko donorystę.
Vidutinė gyvenimo trukmė čia 79 metai. Moterys gyvena ilgiausiai ES – 87 metus.
Visi ispanai turi dvigubas pavardes – tėvo ir motinos.
Aukštosiose mokyklose daugiau moterų nei vyrų.
Ispanijoje legalizuota prostitucija. Pirmasis viešnamis įkurtas „meilės ir tikėjimos mieste“ Sevilijoje. Merginos, kurios norėjo įsidarbinti, turėjo atitikti penkis reikalavimus: ne jaunesnės kaip 12 metų, jau praradusios nekaltybę, netekėjusios, kilusios ne iš Sevilijos. Paskutinis reikalavimas – merginos, kurių vardas Marija dėl religinių sumetimų į darbą nebuvo priimamos.
Čia savo akimis galite pamatyti kai kurias Ispanijos įdomybes.
VALDOS UZ EUROPOS RIBU: SEUTA NE SUETA
SUPRANTU, KAD KLAIDA, BET TAI KLAIDINA IR SKAITYTOJUS.
ACIU UZ PAKANTUMA KRITIKAI